The Dragon Swimmers and Divers were in action at The Woodlands Invitational Swim/Dive meet on Saturday, Nov. 3. The Dragons also competed Friday night at Atascocita before the 16-team meet at The Woodlands. Both meets took place in 20 hours and the Dragons had standout performances.
The Dragons came out on Top in both Boys and Girls Swimming & Diving at The Woodlands event and in head-to-head action at Atascocita.
Top 5 Team scoring
Boys
1. Carroll 621
2. The Woodlands 391
3. Montgomery HS 187
4. Cy-Fair HS 156
5. Magnolia HS 135
Girls
1. Carroll 635
2. The Woodklands 274
3. Magnolia West 211
4. Cy-Fair HS 207
5. Montgomery HS 186
Top 3 relays for the Dragons included:
2nd 200 med relay 2:08.24 with Jennie Hall, MacKenzie Leonard, Emily Gibson and Emily Zapinski
3rd 200 med relay 2:14.17 with Nasha Luevit, Sarah Zobrist, Elizabeth Nedrow and Ashlin Anderson
1st 200 med relay 1:52.70 with Jonathan Roberts, Austin Nguyenphu, Jake Tovey and Jacob Elieson
1st 200 free relay 1:55.44 with Emily Gibson, Lindsay Schultz, Casey Rose and Tanya Ittiruck
2nd 200 free relay 1:41.86 with Grayson Magruder, Jacob Elieson, John Remetta and Austin Nguyenphu
1st 400 free relay 4:14.18 with Emily Zapinski, Casey Rose, Ashlin Anderson and Katie Shackelford
2nd 400 free relay 4:14.27 with Lindsay Schultz, Alexa Baran, Jennie Hall and Tanya Ittiruck
1st 400 free relay 3:48.77 with Jonathan Roberts, Jake Tovey, Taylor Willenbring and Colin Giddings
2nd 400 free relay 3:51.03 with John Remetta, Grayson Magruder, Carson Klein and Brandon Everett
Top 8 individual finsihers for the Dragons included:
Alexa Baran 3rd 200 free 2:16.26 4th 400 free 4:46.16
Katie Shackelford 5th 200 free 2:20.93 7th 400 free 4:53.69
Varonica Hadley 8th 200 free 2:25.24
Jake Tovey 2nd 200 free 2:03.62 2nd 100 fly 1:00.41
Carson Klein 4th 200 free 2:04.50 4th 400 free 4:27.62
Aaron Cosenza 6th 200 free 2:09.46 5th 400 free 4:36.44
Emily Zapinski 3rd 200 IM 2:31.58 1st 400 free 4:34.60
Jennie Hall 5th 200 IM 2:35.60 3rd 100 back 1:11.97
MacKenzie Leonard 6th 200 IM 2:36.72 1st 100 breast 1:21.92
Annika Ittiruck 7th 200 IM 2:42.52
Nasha Luevit 8th 200 IM 2:42.62 4th 100 back 1:13.42
Jonathan Roberts 1st 200 IM 2:12.02 1st 100 free 55.02
Austin Nguyenphu 2nd 200 IM 2:13.55 1st 100 breast 1:09.90
John Everett 4th 200 IM 2:26.32 5th 100 fly 1:04.58
Austin Whalen 7th 200 IM 2:31.42
Emily Gibson 1st 50 free 28.43 2nd 100 fly 1:06.41
Lindsay Schultz 6th 50 free 29.21 3rd 100 free 1:02.94
Casey Rose 8th 50 free 29.25 4th 100 free 1:03.13
Jacob Eliseson 4th 50 free 25.92 6th 100 free 59.09
Lauren Crown 1st Diving 254.80
Madison Keiser 2nd Diving 217.00
Larkin Papa 6th Diving 208.00
Grayson Magruder 5th 50 free 26.33 4th 100 free 57.80
Bryce Klein 1st Diving 319.80
Nathaniel Hernandez 2nd Diving 260.90
Jackson Allen 6th Diving 167.35
John Remetta 3rd 100 fly 1:03.27 4th 100 breast 1:12.08
Austin Johnson 7th 100 fly 1:05.73 7th 100 breast 1:15.60
Kyle Derevyanik 8th 100 fly 1:06.00 2nd 100 back 1:08.71
Ashlin Anderson 5th 100 free 1:03.63
Taylor Willenbring 5th 100 free 58.06 6th 100 breast 1:15.41
Colin Giddings 7th 100 free 59.27
Matt Barnhart 8th 400 free 4:46.64
Elizabeth Nedrow 6th 100 back 1:15.51
Alex Moraru 4th 100 back 1:10.13
Olivia Coffey 3rd 100 breast 1:23.50
Sarah Zobrist 4th 100 breast 1:23.79
Katie Nedrow 8th 100 breast 1:27.32
Actascocita “Clash of the Titans” Swim/Dive Meet
Team Scores:
Boys
Carroll 220 Klein 93
Carroll 199 Kingwood 110
Carroll 248 Atascocita 65
Girls
Carroll 241 Klein 72
Carroll 183 Kingwood 132
Carroll 233 Atascocita 69
Relay top 2 finishers for the Dragons included:
2nd 200 Med relay 1:52.27 with Jennie Hall, MacKenzie Leonard, Emily Gibson and Casey Rose
1st 200 Med relay 1:39.53 with Jonathan Roberts, John Remetta, Jake Tovey and Grayson Magruder
1st 200 free relay 1:39.68 with Lindsay Schultz, Emily Gibson, Emily Zapinski and Casy Rose
2nd 200 free relay 1:29.70 with Grayson Magruder, Jacob Elieson, Austin Nguyenphu and Taylor Willenbring
2nd 400 free relay 3:39.32 with Emily Zapinski, Lindsay Schultz, Ashlin Anderson and Alexa Baran
2nd 400 free relay 3:16.95 with Jonathan Roberts, John Remetta, Jake Tovey and Austin Nguyenphu
Top 3 individual placers for the Dragons included:
Emily Zapinski 1st 200 free 1:54.08 new pool record 1st 500 free 5:05.60
Alexa Baran 3rd 200 free 2:02.23
Jake Tovey 2nd 200 free 1:47.63
Carson Klein 3rd 200 free 1:48.49
MacKenzie Leonard 2nd 200 IM 2:13.84 1st 100 breast 1:10.29
Jennie Hall 3rd 200 IM 2:14.98
John Remetta 1st 200 IM 1:56.26 2nd 100 breast 1:00.40
Austin Nguyenphu 2nd 200 IM 1:59.98 1st 100 breast 1:00.36
John Everett 3rd 200 IM 2:05.63
Jacob Elieson 3rd 50 free 22.68 3rd 100 free 49.97
Lauren Crown 1st diving 222.25
Larkin Papa 2nd diving 216.00
Madison Keiser 3rd diving 205.25
Bryce Klein 1st diving 270.35
Nathaniel Hernandez 3rd diving 251.10
Emily Gibson 1st 100 fly 56.83 new pool record 1st 100 back 59.45
Jake Tovey 1st 100 fly 53.77
Lindsay Schultz 1st 100 free 54.15
Ashlin Andwerson 3rd 100 free 56.08
Taylor Willenbring 2nd 100 free 49.27
Casey Rose 2nd 500 free 5:18.33
Jonathan Roberts 1st 500 free 5:30.94 new pool record 1st 100 back 53.31
Grayson Magruder 3rd 100 back 57.88
Sarah Zobrist 2nd 100 breast 1:10.75
Olivia Coffey 3rd 100 breast 1:10.95